Kredyt budowlany

Nie brakuje chyba osób, które marzą o przepięknym, własnym, wymarzonym domu. Niestety, nie wszyscy mogą te plany spełnić. Z prostego powodu – pieniądze. Budowa domu to ogromna inwestycja. Ale dla wielu osób znajdzie się rozwiązanie. Istnieje bowiem coś takiego jak kredyt budowlany. Bardzo często dzisiaj mamy do czynienia z taką sytuacją, iż za podobną cenę, którą musielibyśmy zapłacić za mieszkanie, możemy wybudować dom. Nic dziwnego, że chętnych na budowę nie brakuje. Ale znajdą się i tacy, którzy np. ze względu na budowę, wybiorą jednak mieszkania. Niewątpliwie jednak wizja posiadania własnego domu kusi.

Budowanie domu czy też kupno domu cieszą się dzisiaj sporym zainteresowaniem. Dlaczego chcemy mieszkać we własnym domu? Wizja prywatności, własnego ogrodu, cisza, większa przestrzeń… Wiele zalet przemawia właśnie za tym rozwiązaniem. Wróćmy jednak do kredytu, bo to o nim mowa. Czym kredyt budowlany czy też kredyt budowlano – hipoteczny różni się od zwykłego kredytu, który zaciąga się na zakup nieruchomości? Tak właściwie to wielkiej różnicy nie ma. Z tego kredytu można sfinansować nie tylko budowę, ale też zakup działki. Na co konkretnie jest przeznaczany kredyt budowlany? Tutaj trzeba wymienić aż cztery punkty. Po pierwsze kredyt budowlany przeznaczany jest na budowę albo remont domu, po drugie: na budowę albo remont lokalu mieszkalnego w budynku wielomieszkaniowym, po trzecie: na budowę garażu, po czwarte: na wykonanie infrastruktury technicznej, która jest niezbędna dla użytkowania budynku mieszkalnego garażu.

Kredytobiorcą w tym przypadku może być osoba, która posiada miejsce zamieszkania w kraju, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz ma stałe dochody. Jaka może być wysokość takiego kredytu? Kwota ta jest uzależniona od zdolności kredytowej, rozumianej jako możliwość terminowej spłaty zaciągniętego kredytu razem z odsetkami.