Budownictwo ekologiczne to inaczej budownictwo zrównoważone. Tak określamy całą działalność człowieka, która związana jest z projektowaniem, ale także budowaniem różnego rodzaju obiektów z zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. W budownictwie ekologicznym najważniejsze jest oszczędne gospodarowanie surowcami od początku do końca trwania budowy. Dziedzina ta opiera się przede wszystkim na korzystaniu z naturalnych surowców. W czasie budowania chodzi również o jak najmniejszy pobór energii. W budownictwie ekologicznym nie stosuje się materiałów, które są uciążliwe dla środowiska. Sama budowla zaś musi powstać we właściwej lokalizacji. Dom musi komponować się z otoczeniem. Nie może dojść do zaburzenia krajobrazu. Bardzo istotny jest właściwy projekt domu. Powinien być zaprojektowany tak, aby jak najbardziej ograniczyć zużycie energii, ale także produkowanie zanieczyszczeń.
Budownictwo ekologiczne jest w dzisiejszych czasach bardzo popularne, by nie powiedzieć – modne. Powstaje coraz więcej domów, które budowane są właśnie w ekologiczny sposób. Największym zainteresowaniem zdecydowanie cieszą się domy mieszkalne, które budowane są w technologii szkieletu drewnianego (wówczas stosowane są prefabrykanty). Tego typu budowle powstają w szybki sposób. Nie tylko budowane są w krótkim czasie, ale warto wspomnieć, iż są także energooszczędne. Unia Europejska oczywiście jak najbardziej jest przychylna takiemu budownictwu.
Bardzo istotne w budownictwie ekologicznym jest to, aby dany budynek miał indywidualny charakter, który będzie dopasowany do osobowości użytkownika. Ciekawostką w tej dziedzinie może być to, iż w Singapurze powstaje ekologiczny drapacz chmur. Na połowie jego powierzchni będą znajdować się rośliny. Ich zadaniem będzie filtrowanie zanieczyszczonego powietrza. W Polsce ekologiczne budownictwo także cieszy się coraz większym zainteresowaniem.