Etapy budowy domu

Wybudowanie domu to wcale nie taka prosta i o tym oczywiście wie każdy. Osoby, które jednak nie są zagłębione w temacie nie wiedzą, jakie są poszczególne etapy budowy domu. Planując budowę własnego gniazdka, trzeba oczywiście jak najwięcej się na ten temat dowiedzieć. Po pierwsze – „etap zero”. Tutaj najważniejsze jest załatwienie wszystkich formalności. Chodzi przede wszystkim o niezbędne pozwolenia, wpisy oraz zgłoszenia do urzędów. Etap zerowy to również projektowanie przyłączy razem z pozwoleniami konkretnych instytucji. Na tym etapie dochodzi jeszcze do wprowadzania zmian w posiadanym projekcie domu.

Etap pierwszy to tzw. stan zerowy. Tutaj przystępujemy już do budowy właściwej. Stawiane są fundamenty i niezbędne instalacje wewnątrz fundamentów. Do budowy stosowany są beton, izolacje termiczne oraz przeciwwilgociowe fundamentów oraz drenaż. Etap drugi to stan surowy otwarty. To etap stawiania takich elementów domu jak: ściany zewnętrzne, ściany działowe, stropy, więźby dachowe. Na tym etapie prowadzone są obróbki blacharskie, ma miejsce pokrycie dachu, zamontowanie okien połaciowych oraz rynien i rur spustowych. Trzeci etap to stan surowy zamknięty. Na tym etapie wstawia się okna, montuje się drzwi wejściowe, jak również drzwi garażowe.

Etap czwarty to stan deweloperski. Na tym etapie przede wszystkim ociepla się ściany oraz elewacje w kolorze. Ma miejsce także ocieplenie poddasza, wykonanie przyłączy Wod – Kan – Gaz- Co i instalacji elektrycznych, telefonicznych czy internetowych. Na tym etapie wykonywane są tynki wewnętrzne, wylewki, chodniki, drogi do garażu czy furtki. I wreszcie etap ostatni, etap piąty czyli „stan pod klucz”. Tutaj mają miejsce ostatnie prace. Wykonywane są posadzki, montowane gniazdka, włączniki. No i wreszcie malowanie i inne prace wykończeniowe według udogodnień.